برگزاری مراسم ختم مادر برای فرزندان و بازماندگان دارای حال و هوای بسیار ویژه ای خواهد بود. این حال و هوای خاص به دلیل حس بسیار قوی عاطفی است که نسبت به مادر وجود دارد. فردی که در زنده بودن خود از هیچ گونه ایثار و از خودگذشتگی در حق فرزندان خود فروگذار نکرده است. به همین دلیل فرزندان و تمام بازماندگان پس از رفتن او غمی سنگین را در سینه خود حمل می کنند. در عین حال، در این فکر هستند که برای ختم مادر خود به هیچ وجه کم نگذارند. به همین دلیل است که مهم ترین دغدغه آن ها برگزار کردن بهترین مراسم ختم است.

بهترین برگزاری مراسم ختم مادر چگونه است؟

تمام افراد عموماً خود را مدیون مادر خود می دانند و دوست دارند حق او را ادا کنند. در واقع مایل هستند حداقل در مراسمی که برای سفر کردن او به دنیای ابدی ترتیب داده اند، بتوانند باعث شادی و آرامش روح او شوند. آن ها تمایل دارند برای فردی که برای آن ها بهترین کارها را انجام داده است، کوتاهی نکنند. به همین علت است که عقیده دارند کم ترین کار برای این عزیز سفرکرده برگزار کردن بهترین مجلس ختم است. با انجام این کار خود را قدردان زحمات بی منت یک عمر مادر خود می دانند.

البته یک نکته دیگر نیز در رابطه با برگزاری مراسم ختم مادر وجود دارد. این نکته این است که نتیجه برگزاری این مراسم به بهترین شکل ممکن تنها طلب آمرزش و یاد کردن از مادر نیست. به طور قطع برگزاری چنین مراسمی به تسلی دادن دل بازماندگان نیز منجر خواهد شد. چیزی که بازماندگان واقعاً نیازمند آن هستند. بنابراین مجلس ختم یکی از مجالس رسمی بسیار با اهمیت محسوب می شود. به این ترتیب، خوب است مجلس ترحیمی باشد دارای دو ویژگی بسیار مهم زیر تا بتوان آن را جزء بهترین ها قرار داد:

آبرومندانه بودن برگزاری مراسم ختم مادر

آبرومندانه بودن برگزاری مراسم ختم مادر مهم ترین بخش از این مراسم به شمار می آید. در حقیقت این بخش برای همه افراد از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است. در واقع این اعتقاد همه است که برگزاری مراسم ختم اصطلاحاً باید در شأن خانواده و به خصوص شخصی که فوت کرده است، باشد. نا گفته مشخص است که هیچ کس از مادر دارای شأن و ارزش بالاتری نیست. پس باید برای این موجود نازنین و با اعتبار سنگ تمام گذاشت.

آبرومندانه بودن برگزاری مراسم ختم مادر به این معنی است که هیچ چیز از قلم نیفتد. یعنی هیچ کدام از مواردی که برای یک مجلس ختم لازم است، فراموش نشود. چرا که هر کدام از این موارد بخشی مهم از مراسم ختم محسوب می شوند. نبودن هر یک از آن ها می تواند کمبودی بزرگ را در مراسم نشان بدهد. مواردی مثل:

با شکوه بودن

در واقع وقتی تمام موارد گفته شده در بخش آبرومندانه بودن برگزاری مراسم ختم مادر انجام شود، این مراسم با شکوه برگزار شده است. چرا که با شکوه بودن مراسم ختم به معنی خرج کردن مبالغ هنگفت برای مراسم نیست. اما با قرار دادن یک تاج گل و یا دسته گل زیبا می توان طراوت مجلس را بالا برد و آن را با شکوه تر جلوه داد.

اطلاع رسانی دقیق مراسم ترحیم

اطلاع رسانی زمان و مکان مراسم ترحیم به طور دقیق به دوستان، آشنایان و فامیل بسیار مهم است. به ویژه این که اطلاع رسانی کردن ناقص می تواند باعث دلخوری ها و ناراحتی های جبران ناپذیر شود. پس دقت در این زمینه نیز اهمیت خاص خود را دارد. اطلاع رسانی برگزاری مراسم ختم مادر می تواند به چند صورت انجام شود:

پذیرایی بدون نقص مراسم ختم

تدارک یک پذیرایی کامل یکی دیگر از موارد برای به بهترین شکل ممکن اجرا کردن برگزاری مراسم ختم مادر است. مهم نیست پذیرایی این مجلس، مجلل و بسیار پرخرج انتخاب شود. در واقع هیچ کس از صاحبان عزا توقع ندارد انواع میوه آرایی یا بسته های پذیرایی به اصطلاح آنچنانی را تهیه کنند. مهم این است که یک پذیرایی با شکلی آراسته و از خوراکی های پاکیزه و سالم به صورتی محترمانه انجام شود.

در حال حاضر بسیاری از مراکز وجود دارند که در زمینه پک های این قبیل مراسم فعالیت می کنند. بنابراین به راحتی می توان از امکاناتی که این مراکز فراهم کرده اند، استفاده شود. با وجود این مجموعه ها می توان پک هایی ساده و در عین حال بسیار شیک و زیبا را تهیه کرد. سپس بنابر نظر خود میوه، شیرینی و آبمیوه را درون این پک ها قرار داد. به این ترتیب، می توان یک پذیرایی ساده، در عین حال شیک را برای برگزاری مراسم ختم مادر تدارک دید.

انتخاب جای مناسب برای مجلس ترحیم

اولین کاری که برای برگزاری مراسم ختم مادر باید انجام شود، انتخاب جای مناسب برای مجلس ترحیم است. محلی که برای این کار در نظر گرفته می شود باید از هر نظر مناسب باشد. برخی از مهم ترین مواردی که در انتخاب محل برگزاری مجلس ختم باید به آن ها توجه شود، عبارت هستند از: